:: دوره 15، شماره 1 - ( مجله تحقیق در علوم دندانپزشکی بهار 1397 ) ::
جلد 15 شماره 1 صفحات 48-42 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی شیوع دردهای عضلانی- اسکلتی و عوامل مرتبط با آن در دندانپزشکان زنجان
ایمان شیرین بک ، سمیرا بصیرشبستری ، فاطمه سفیدی
دانشکده دندانپزشک البرز ، Samira_bsh2@yahoo.com
چکیده:   (6660 مشاهده)

خلاصه

سابقه و هدف: شیوع دردهای عضلانی اسکلتی در بین دندانپزشکان به واسطه وضعیت‌های ناصحیح طولانی مدت بدنی بیشتر از عموم افراد اجتماع می‌باشد. ارگونومی و استرس از جمله علل این دردها مطرح شده‌اند. باتوجه به عدم گزارش مبنی بر وضعیت در زنجان، هدف این مطالعه تعیین شیوع دردهای عضلانی اسکلتی در دندانپزشکان زنجان و عوامل ارگونومی و استرس شغلی و سایر عوامل مرتبط با آن بود.
مواد و روش­ها: این پژوهش توصیفی روی 131 نفر از دندانپزشکان زنجان انجام شد. بدین نحو که پرسشنامه ای براساس پرسشنامه‌های استاندارد نوردیک و استرس شغلی و نیز نظرخواهی از روانشناس و فیزیوتراپیست گردآوری شد. سپس پرسشنامه‌ها بین دندانپزشکان توزیع شد. از 131 دندانپزشک مورد بررسی، 11 نفر که فاقد شرایط این تحقیق بودند . از مطالعه خارج شدند شیوع دردهای عضلانی اسکلتی ناحیه درگیر، تعیین و نقش استرس و سایر عوامل مرتبط با آزمون "کای دو" و "من یو ویتنی" مورد قضاوت آماری قرار گرفت.
یافته ها: از 120 نفر واجد شرایط مورد بررسی با میانگین سنی 37/1سال ،60/8 درصد مرد و 30/2 درصد زن بودند. شیوع حداقل یکی از دردهای عضلانی اسکلتی در 67/5 درصد دندانپزشکان وجود داشت که شایعترین ناحیه، شانه به میزان 30/8 درصد، کمر به میزان 24/2 و گردن 20/8 درصد بود. استرس در افرادی که اعلام کردند 90/7 درصد به میزان کم و در 9/3 درصد متوسط بود. سن، جنس، سابقه کار، ساعات کار در هفته ، میزان استرس ، فاصله گرفتن بازو و نیز استفاده از آینه نقشی با شیوع درد نداشته است. 0/2>P)
نتیجه­­گیری: بنظر می­رسد که دردهای عضلانی اسکلتی در دندانپزشکان زنجانی زیاد و بالا می­باشد و این درد ارتباط با خصوصیات فردی و شرایط دندانپزشکان ندارد.
کلید واژه ها: عضلانی اسکلتی، آسیب،  دندانپزشکان ، سلامت شغلی، ارگونومیک.
واژه‌های کلیدی: عضلانی اسکلتی، آسیب، دندانپزشکان، سلامت شغلی، ارگونومیک
متن کامل [PDF 265 kb]   (1673 دریافت)    
نوع مطالعه: مطالعه اصیل | موضوع مقاله: بیماری دهانXML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 15، شماره 1 - ( مجله تحقیق در علوم دندانپزشکی بهار 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها