:: دوره 18، شماره 3 - ( نشریه تحقیق در علوم دندانپزشکی پاییز 1400 ) ::
جلد 18 شماره 3 صفحات 208-198 برگشت به فهرست نسخه ها
تحلیل محتوای پیامهای مرتبط با سلامت دهان و دندان در پیام رسان اجتماعی تلگرام
فاطمه خوراکیان ، ترانه موحد، امیر یعقوبی، زهرا محمدزاده
1-متخصص دندانپزشکی کودکان ،استادیار گروه دندانپزشکی کودکان دانشکده دندانپزشکی مشهد ، mohammadzadehz@mums.ac.ir
چکیده:   (2098 مشاهده)
خلاصه:
سابقه و هدف: هدف این مطالعه تحلیل پیامهای مرتبط با سلامت دهان و دندان در بین پر بازدید ترین کانالهای شبکه اجتماعی تلگرام بود.
مواد و روشها: نوع مطالعه توصیفی بوده و از نوع تحلیل محتوا می باشد. محتوای پیامهای کانالهای پربازدید حیطه پزشکی و سلامت توسط سازمان فضای مجازی در اختیار محققین قرار گرفت. نمونه آماری تحقیق پیامهای متنی، تصویری و ویدیویی مرتبط با سلامت دهان و دندان در اسفند ماه سال 1396 (قبل از فیلترینگ)  بود. نمونه گیری انجام شده غیر احتمالی(با توجه به انتخاب کانالها براساس تعداد بازدید) با حجم نمونه 23 هزار پیام بود. روش تحلیل محتوای استقرایی(قراردادی) استفاده شد. مقوله بندی و کدگذاری داده های پژوهش به کمک نرم افزار 2010 MAXqda انجام شد.
یافته­ها: تحلیل داده ها منجر به استخراج 5 مقوله یا طبقه اصلی شامل بهداشت دهان، بیماریهای دهان، زیبایی، تغذیه و سایر موارد و 21 زیرطبقه گردید. در بین حدود 23 هزار پیام تبلیغاتی و سلامتی، 244 پیام یا (1/06 درصد) مرتبط با سلامت دهان و دندان بودند. فراوانی داده ها به ترتیب از بیشترین به کمترین مربوط به زیبایی، بیماریهای دهان(اتیولوژی، پیشگیری و درمان)، بهداشت دهان، تغذیه و سایر موارد بود. در بین تمام پیامها تنها حدود یک پنجم مطالب منطبق با شواهد علمی بودند
نتیجه گیری: به نظر می رسد پیام های مرتبط با سلامت دهان ودندان در شبکه اجتماعی تلگرام حدود یک درصد بوده و میزان اندکی مطابق با شواهد علمی می باشد.
واژه‌های کلیدی: شبکه های اجتماعی، آنالیز محتوا، تحقیق کیفی، سلامت دهان
متن کامل [PDF 701 kb]   (875 دریافت)    
نوع مطالعه: مطالعه اصیل | موضوع مقاله: آموزش دندانپزشکیXML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 18، شماره 3 - ( نشریه تحقیق در علوم دندانپزشکی پاییز 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها