:: دوره 20، شماره 1 - ( فصلنامه تحقيق در علوم دندانپزشكي بهار 1402 ) ::
جلد 20 شماره 1 صفحات 69-57 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی مقایسه ای تغییرات استخوان آلوئول بعد از کاشت ایمپلنت فوری با و بدون استفاده از مواد پیوند استخوان در شکاف اطراف ایمپلنت (مقاله مروری)
طاهره صحرایی ، مریم طهرانچی ، حسن سمیاری
گروه آموزشی پریودانتیکس، دانشکده دندانپزشکی شاهد ، تهران، ایران ، drsahraeit@gmail.com
چکیده:   (853 مشاهده)
سابقه و هدف: هدف از این مطالعه مروری ، ارزیابی نتایج و اثرات استفاده یا عدم استفاده از مواد پیوند استخوان در Gap باکال  اطراف ایمپلنت فوری،  بر روی ابعاد استخوان آلوئول و موفقیت ایمپلنت و عوارض آن پس از کاشت ایمپلنت فوری، می باشد. 
مواد و روش ها: این مطالعه با استفاده ازنسخه های الکترونیکی مقالات موجود در Pupmed و Google Scholar از سال 2010 تا  20/4/2022 صورت گرفت . مقالات الکترونیکی استخراج شده شامل 14مطالعه کارآزمایی بالینی تصادفی و یک Case report با تعداد بالا و دو Systematic review  بر اساس کارآزمایی بالینی  بود. همه تحقیقات ، مطالعات بالینی انسانی بودند. مقالاتی که به غیر از زبان انگلیسی و فارسی نوشته شده و مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی  و موارد استفاده ازغشا کلاژن در هنگام کاشت ایمپلنت فوری از مطالعه حذف شدند. سن بیماران بالای ۱۸ سال ومدت ارزیابی انجام شده ، چهار ماه و بیشتر بود. در نهایت 17 مقاله مورد بررسی قرار گرفتند.
نتیجه گیری: تاثیر استفاده یا عدم استفاده از Bone Graft در شکاف باکال  را ، بر روی شکست ایمپلنت ، نمیتوان  تایید کرد . به نظر می رسد بر روی کاهش تحلیل افقی و عمودی پلیت باکال اثر قابل توجهی ندارد وبرروی زیبایی بافت نرم اطراف ایمپلنت ومقدار تحلیل مخاط لثه مید باکال و کاهش تحلیل افقی و عمودی پلیت باکال ، اثر متوسطی دارد . با کاربرد پودراستخوان  عوارض جزئی جراحی مانند درد کمی افزایش می یابد.
واژه‌های کلیدی:   Immediate implant، Bone Augmentation، Distance Gap، Bone graft، Buccal Gap
متن کامل [PDF 869 kb]   (338 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: پریوXML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 20، شماره 1 - ( فصلنامه تحقيق در علوم دندانپزشكي بهار 1402 ) برگشت به فهرست نسخه ها