:: دوره 20، شماره 1 - ( فصلنامه تحقيق در علوم دندانپزشكي بهار 1402 ) ::
جلد 20 شماره 1 صفحات 40-33 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی آگاهی، نگرش و عملکرد والدین کودکان 6 تا 12 ساله مراجعه‌کننده به دانشکده دندانپزشکی البرز درباره مراقبت از دندان‌های شیری در سال 1400
ساناز افضل سلطانی* ، سمیه خرمیان طوسی ، فاطمه بهرام پور
بخش دندانپزشکی کودکان،دانشگاه علوم پزشکی ازاد اسلامی تهران،ایران ، dr.s.afzalsoltani@gmail.com
چکیده:   (898 مشاهده)
خلاصه:
 سابقه و هدف: حفظ دندان‌های شیری برای داشتن دندان‌های منظم دائمی ضروری است و والدین نقش مهمی در این زمینه دارند. در این مطالعه آگاهی، نگرش و عملکرد والدین کودکان 6 تا 12 ساله در رابطه با مراقبت از دندان‌های شیری بررسی شد.
مواد  و روشها: در این مطالعه توصیفی- تحلیلی و مقطعی،  148 نفر از والدین کودکان 6 تا 12 سال مراجعه کننده به دانشکده دندانپزشکی البرز در سال 1400 شرکت کردند. میزان آگاهی، نگرش و عملکرد آنان با استفاده از پرسشنامه ای که روایی و پایایی آن تایید شده بود، سنجیده شده و داده ها با استفاده از نرم افزار22  SPSS  تحلیل شدند.
 یافته‌ها: بیش از 81 درصد شرکت‌کنندگان مادران بودند. بیشتر خانواده‌ها تک‌فرزند و بیشترین سطح تحصیلات پدر و مادر دیپلم بود. بیش از 83 درصد مادران خانه‌دار و بیش از 87 درصد پدران شاغل و 84/5 درصد والدین متأهل بودند. سطح آگاهی، نگرش و عملکرد والدین به ترتیب  ضعیف، خوب و سطح ضعیف بود. سطح آگاهی با وضعیت اشتغال مادران رابطه معنی‌دار داشت (0/028=p). سطح نگرش با میزان تحصیلات مادران رابطه معنی‌دار داشت (0/023=p). سطح عملکرد با میزان تحصیلات پدر (0/039=p)، میزان تحصیلات مادر (0/01>p)، وضعیت اشغال مادر (0/005=p) و وضعیت اشتغال پدر (0/013=p) رابطه معنی‌دار داشت. مادران و پدران شاغل سطح عملکرد بیشتری نسبت به مادران خانه‌دار و پدران بیکار داشتند.
نتیجه‌گیری: به نظر می رسد  والدین دارای تحصیلات دانشگاهی و شاغل آگاهی ،‌نگرش  و عملکرد مطلوب تری نسبت به سایر والدین در مراقبت از دندان های شیری کودکان دارند
 
واژه‌های کلیدی: آگاهی، نگرش، عملکرد، دندان شیری
متن کامل [PDF 858 kb]   (582 دریافت)    
نوع مطالعه: مطالعه اصیل | موضوع مقاله: دندانپزشکی کودکانXML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 20، شماره 1 - ( فصلنامه تحقيق در علوم دندانپزشكي بهار 1402 ) برگشت به فهرست نسخه ها