:: دوره 20، شماره 1 - ( فصلنامه تحقيق در علوم دندانپزشكي بهار 1402 ) ::
جلد 20 شماره 1 صفحات 56-48 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی شیوع اختلالات عضلانی- اسکلتی و عوامل مرتبط با آن در دانشجویان دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در سال ۱۴۰۰-۱۳۹۹
اعظم نحوی ، ابوالفضل حسین نتاج ، آناهیتا لطفی زاده
کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی مازندران، ساری
چکیده:   (856 مشاهده)
سابقه و هدف: : اختلالات عضلانی- اسکلتی یک معضل سلامتی و اقتصادی جهانی هستند و اثر قابل توجهی بر کیفیت زندگی دارند. مطالعات نشان داده‌اند که شیوع اختلالات عضلانی- اسکلتی در دندانپزشکان بیشتر است و علائم آن در دوران تحصیل در دانشجویان دندانپزشکی نمایان ‌می‌شوند. مطالعه‌ی حاضر با هدف بررسی شیوع اختلالات عضلانی- اسکلتی در دانشجویان دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مازندران و تفاوت آن در دانشجویان چپ دست و راست دست در سال ۱۴۰۰-۱۳۹۹ طراحی شد.
مواد و روشهامطالعه‌ی حاضر یک مطالعه توصیفی- تحلیلی است. جامعه آماری این مطالعه دانشجویان دندانپزشکی مشغول در پری‌کلینیک و کلینیک دانشگاه علوم پزشکی مازندران می‌باشد. در این مطالعه‌، پرسشنامه نوردیک در میان دانشجویان توزیع شد. ۱۳۳ دانشجوی دندانپزشکی داوطلبانه در این مطالعه شرکت کردند و ۱۲ دانشجو با توجه به معیارهای خروج، از مطالعه خارج شدند؛ در نتیجه تجزیه و تحلیل داده‌ها براساس پرسشنامه ۱۲۱ دانشجو صورت گرفت. آمار‌های توصیفی با استفاده از فراوانی و درصد گزارش شدند.جهت بررسی ارتباط بین اختلالات عضلانی- اسکلتی با سایر عوامل از آزمون کای دو استفاده شد و با استفاده از نرم‌افزار آماری ۲۲SPSS تجزیه و تحلیل صورت گرفت.
یافته ها: شیوع کلی اختلالات اسکلتی عضلانی ٪63/15بود.  بیشترین احساس درد، ناراحتی و بی‌حسی طی ۱۲ ماه گذشته مربوط به ناحیه گردن (٪45/۵)، شانه‌ها (٪35/۵) و بالای کمر (٪33/9) بود. متغیر جنسیت با اختلالات عضلانی- اسکلتی طی ۱۲ ماه گذشته ارتباط معناداری نداشت (0/89=P). بین متغیر چپ دست یا راست دست بودن با اختلالات عضلانی- اسکلتی ارتباط معناداری مشاهده نشد (0/86=P).
نتیجه­گیری:  شیوع اختلالات اسکلتی عضلانی در بین دانشجویان دندانپزشکی بالا  بوده و بین افراد راست دست و چپ دست تفاوتی وجود نداشته است. اقدامات پیشگیرانه و آموزش های بیشتر باید در دانشکده های دندانپزشکی ارائه شود.
 

واژه‌های کلیدی: شیوع، اختلالات عضلانی- اسکلتی، دانشجویان دندانپزشکی، چپ دست، راست دست، ساری
متن کامل [PDF 718 kb]   (522 دریافت)    
نوع مطالعه: مطالعه اصیل | موضوع مقاله: آموزش دندانپزشکیXML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 20، شماره 1 - ( فصلنامه تحقيق در علوم دندانپزشكي بهار 1402 ) برگشت به فهرست نسخه ها