:: دوره 19، شماره 2 - ( فصلنامه تحقیق در علوم دندانپزشکی تابستان 1401 ) ::
جلد 19 شماره 2 صفحات 158-150 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی وضعیت روحی و کیفیت زندگی در افراد مبتلا به ضایعات آفتی راجعه
امیرعلا آغبالی، پریا امام وردی زاده، لادن پایا ، نگار بهنیا
گروه پاتولوژی دهان ، فک و صورت دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز ، تبریز ، ایران ، Ladan.paya@yahoo.com
چکیده:   (385 مشاهده)
سابقه و هدف: زخم­های عودکننده آفتی یکی از شایع‌ترین بیماری­های مخاط دهان است که باعث شکایت و مراجعه بیماران به دندان‌پزشک می­گردد. این زخم­ها به‌صورت منفرد و یا متعدد و دردناک می­باشند که محدود به حفره دهان بوده و اغلب باعث ناراحتی­های زیادی برای بیماران می­شوند. هدف از مطالعه حاضر بررسی وضعیت روحی و کیفیت زندگی در افراد مبتلابه ضایعات آفتی راجعه می­باشد.
مواد و روشهادر مطالعه تحلیلی حاضر، تعداد 120 نمونه در دو گروه بیمار و سالم از نظر وضعیت روحی روانی و کیفیت زندگی ارزیابی شدند. برای بررسی وضعیت روحی و سلامت عمومی از پرسشنامه GHQ-28 و برای بررسی کیفیت زندگی از پرسشنامه WHOQOL-26 استفاده شد. داده‌های به‌دست‌آمده با آزمون t غیرمستقل و توسط نرم‌افزار آنالیز آماری SPSS نسخه 21 آنالیز شد.
یافته­ها: : بیشترین نمره حیطه­های کیفیت سلامت روانی مربوط به نشانه­های اضطرابی و اختلال خواب بود که در گروه مورد به‌طور معنی¬داری بیشتر از گروه کنترل بود (3.15 ± 15.78)  در مقابل (2.51 ± 4.53)  ( 001/=P) بیشتر ضایعات آفتی در مطالعه حاضر مربوط به ضایعات مینور با شدت کم بود (43.3 درصد)، بعد از آن ضایعات آفتی متوسط (38.3درصد) فراوانی بیشتری داشتند.
نتیجه ­گیری: به نظر می‌رسد در افراد مبتلا به ضایعات آفتی راجعه کیفیت زندگی در حیطه سلامت جسمانی و روابط اجتماعی در سطح پایین‌تری قرار دارد و در بررسی وضعیت روحی،‌ نشانه‌های جسمانی، اضطراری و اختلال خواب بطور مشخصی دیده می‌شود.
شماره‌ی مقاله: 7
واژه‌های کلیدی: وضعیت روحی، کیفیت زندگی، سلامت جسمانی، ضایعات آفتی راجعه
متن کامل [PDF 803 kb]   (218 دریافت)    
نوع مطالعه: مطالعه اصیل | موضوع مقاله: اورال پاتولوژیXML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 19، شماره 2 - ( فصلنامه تحقیق در علوم دندانپزشکی تابستان 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها