:: دوره 19، شماره 2 - ( فصلنامه تحقیق در علوم دندانپزشکی تابستان 1401 ) ::
جلد 19 شماره 2 صفحات 164-159 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی دقت روش دمیرجیان در تعیین سن افراد
احمدرضا طلایی پور ، سیدعلی سیدمجیدی ، سیدهادی سجادی ، سمیرا فانی*
بخش رادیولوژی دهان، فک و صورت، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی بابل، بابل، ایران. ، samira1989_fani@yahoo.com
چکیده:   (1873 مشاهده)
خلاصه:
سابقه و هدف: تخمین سن از مهم­ترین مسائل در پزشکی قانونی، موارد حقوقی و درمان ارتودنسی می­باشد. روش دمیرجیان یکی از معروفترین روش­های تعیین سن دندانی با استفاده از درجات بلوغ دندانی است. با توجه به تناقض نتایج مطالعات انجام شده در گروه­های سنی، جنسی و نژادی مختلف، مطالعه حاضر با هدف ارزیابی دقت روش دمیرجیان در تعیین سن افراد 16-12 ساله ایرانی انجام پذیرفت.
مواد و روش ها: این مطالعه گذشته­نگر بر روی 50 کلیشه پانورامیک که شرایط ورود به مطالعه را داشتند، انجام گرفت. سن دندانی به روش دمیرجیان تعیین گردید و با سن تقویمی افراد مورد مطالعه به تفکیک جنسیت و گروه­های سنی مورد مقایسه قرار گرفت. جهت مقایسه میانگین سن دندانی و تقویمی به تفکیک جنسیت و گروه های سنی از آزمون T جفت شده و  جهت مقایسه میانگین دندانی و تقویمی به تفکیک جنسیت و گروه های سنی از آزمون T جفت شده و  برای آگاهی از ارتباط بین سن دندانی و تقویمی، ضریب همبستگی بین آن دو محاسبه و گزارش و در نهایت معادله رگرسیون خطی ارائه گردید.
یافته ها: کلیشه­های رادیوگرافی مورد مطالعه متعلق به 27 دختر و 23 پسر با میانگین سن واقعی 45/1 ± 02/14 سال بود. میانگین سن دندانی آن­ها به روش دمیرجیان 38/1 ± 00/14 سال تعیین شد که اختلاف آماری معنی­داری با سن تقویمی نداشت ( 4/0> P). آزمون ضریب همبستگی رابطه همبستگی بسیار قوی بین سنین واقعی و تخمینی در هر دو جنس نشان داد (در دختران 975/0=R و در پسران 969/0=R). معادله رگرسیون خطی آن 078/0X 01/1=Y تعیین شد.
نتیجه گیری: روش دمیرجیان روشی مناسب و با دقت بالا جهت تخمین سن جمعیت مورد مطالعه بود
شماره‌ی مقاله: 8
واژه‌های کلیدی: دمیرجیان، سن دندانی، رادیوگرافی پانورامیک، پزشکی قانونی
متن کامل [PDF 617 kb]   (1054 دریافت)    
نوع مطالعه: مطالعه اصیل | موضوع مقاله: رادیولوژیXML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 19، شماره 2 - ( فصلنامه تحقیق در علوم دندانپزشکی تابستان 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها