:: دوره 18، شماره 3 - ( نشریه تحقیق در علوم دندانپزشکی پاییز 1400 ) ::
جلد 18 شماره 3 صفحات 240-228 برگشت به فهرست نسخه ها
مدیریت خشکی دهان در مبتلایان به : Covid-19مروری بر مقالات
مهرنوش مشکوه السادات ، آرزو علایی* ، سمیه علیرضایی
2- استادیار، گروه بیماری های دهان وفک وصورت,عضومرکزتحقیقاتی مواددندانی ، دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی، تهران، ایران ، Arezoo.alaee@yahoo.com
چکیده:   (41201 مشاهده)
خلاصه:
سابقه و هدف: زروستومیا، علامت مزمن و شایعی از خشکی دهان است که بسیاری از بیماران در مراجعه به پزشک یا دندانپزشک خود یا بهداشتکار دهان‌ و دندان اظهار می‌کنند. با فراگیر شدن ویروس کرونا، اتیولوژی جدیدی برای این عارضه شناخته شده‌است. کاهش بزاق، عوارض گسترده ای از جمله تخریب و آسیب مخاط دهان و حلق، کاهش حس چشایی، اختلال در بلع و دشواری تکلم را سبب می‌شود. هدف این مطالعه بررسی مقالات  مرتبط با شیوع خشکی دهان در بیماران مبتلا به covid-19 به عنوان یک عارضه مهم و شایع شناخته شده و ملاحظات مرتبط با آن، بررسی و مقایسه درمان‌های متداول و نوظهور آن می‌باشد. 
مواد و روشها: در این مطالعه مروری، با جستجوی کلیدواژه‌های COVID-19,Therapeutics; Xerostomia در پایگاه‌های اطلاعاتی pubmed; Google scholar; scopus; SID ; net ،40مقاله  منتشر شده در بازه‌ زمانی 2016 تا 2021  که با فاکتور های ورود و خروج مطالعه‌ مطابقت داشتند، استخراج شدند. 
یافته ها: پس از اختلال در حس چشایی (59/5%)، خشکی دهان (45/9%) ، یکی از شایع‌ترین عوارض ناشی از ابتلا به covid-19 می‌باشد. 74/5% از افراد مبتلا به covid-19 که تجربه‌ی خشکی دهان نیز داشتند، بیان کردند که قبل از تشخیص قطعی بیماری، خشکی دهان احساس شده بود. داروهای ضدویروسی(رمدیسویر و ریتوناویر) و داروهای آنتی‌موسکارینی مورد استفاده در درمان بیماری covid-19، باعث خشکی دهان می‌شوند. درمان‌های خشکی دهان طیف گسترده و کارائی‌های متفاوتی دارند. درمان های نوظهور نیز بر درمان خشکی دهان موثر واقع بودند و نتایج امیدوارکننده ای را نشان دادند.
نتیجه گیری: ویروس covid-19 با اثرگذاری مستقیم و غیرمستقیم بر فعالیت غدد بزاقی، تغییراتی در کمیت و کیفیت بزاق ایجاد میکند که نتیجه مهم و قابل توجه آن، بروز خشکی دهان می‌باشد. این امر میتواند ثانویه به فعالیت‌های تخریبی ویروس، یا ثانویه به مصرف داروهای درمانی باشد. با توجه به عوارض گسترده خشکی دهان بر کیفیت زندگی بیماران، اقدام و توجه به درمان همزمان خشکی دهان مبتلایان به covid-19 یا بیمارانی که سابقه ابتلا به آنرا در گذشته بیان می‌کنند، بسیار حائز اهمیت است.
واژه‌های کلیدی: SARS-CoV-2/COVID-19 ، Dentistry ، xerostomia ، dry mouth ، therapeutics
متن کامل [PDF 353 kb]   (5898 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: بیماری دهانXML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 18، شماره 3 - ( نشریه تحقیق در علوم دندانپزشکی پاییز 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها