:: دوره 18، شماره 3 - ( نشریه تحقیق در علوم دندانپزشکی پاییز 1400 ) ::
جلد 18 شماره 3 صفحات 181-174 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی قدرت رادیوگرافی conventional (بایت وینگ) در تشخیص پوسیدگی ثانویه زیر ترمیم‌های کامپوزیتی در حفرات کلاس II با بیس کامپوزیت flowable
پرستو صفانیا ، احمدرضا طلایی پور
واحد دندانپزشکی تهران
چکیده:   (1187 مشاهده)
خلاصه:
سابقه و هدف: یکی از مشکلاتی که در دندانپزشکی مطرح است، تشخیص پوسیدگی های ثانویه زیر ترمیم های کلاس II پرشده با کامپوزیت فلو می­باشد. مطالعه حاضر با هدف بررسی قدرت رادیوگرافیconventional(بایت وینگ) در تشخیص پوسیدگی ثانویه زیر ترمیم‌های کامپوزیتی در حفرات کلاس II با بیس کامپوزیت flowable انجام گرفت.
مواد و روش ها:  مطالعه حاضر به روش تجربی-آزمایشگاهی و از نظر هدف کاربردی که جامعه آماری مطالعه شامل ۳۲ دندان
کشیده شده­ی پرمولار فک بالا انسان ،که از این تعداد ۶۴ سطح پروگزیمال سالم به عنوان نمونه انتخاب و به ۴ گروه مساوی که هرگروه دربرگیرنده ۱۶ سطح پروگزیمال است،شامل:شاهد،مورد۱،مورد۲، مورد۳ تقسیم شدند و روش نمونه گیری مبتنی بر هدف بود. سطوح مورد مطالعه جهت ترمیم کلاسII  آماده­سازی و با بیس کامپوزیتflowable  ترمیم شدند. پوسیدگی­های مصنوعی به روش PH cycling  به وسیله­ی محلول­های کاریوژنیک(cariogenic solution) ایجاد شد. سپس دندان در بلوک­های پوتی به صورت دوبه­دو، مانت شدند و رادیوگرافی­هایی تهیه شد. تصاویر به صورت random وblind در اختیار مشاهده­گر (یک رادیولوژیست فک وصورت و یک متخصص ترمیمی) قرار داده و بررسی شد و وجود یا عدم وجود پوسیدگی در فرم­های اطلاعاتی به صورت(دارد-ندارد-نامشخص) تعیین شد. پس از انجام بررسی ها و مشاهدات فوق، تصاویر به دو گروه، ppv  وnpv محاسبه گردیده و با آزمون، نسبت ها مورد قضـاوت قـرار گرفتند و با اســتفاده از گـزینه­ی pair sensitivity power analysis نرم افزار PASS18  مقایسه گردید.
یافته ها: نتایج در این تحقیق نشان داد که رادیوگرافی دیجیتال تعداد۱۰ نمونه یا 15/6٪ و رادیوگرافی آنالوگ در ۱۲نمونه یا 18/7٪ تشخیص ناصحیح (F.P+F.N) داشته­اند و آزمون نسبت­ها نشان داد که این اختلاف در این دو روش رادیوگرافی به لحاظ آماری معنی­دار نبود. (0/9>P)
ﻧﺘﻴﺠﻪ ﮔﻴﺮی:  درتشخیص پوسیدگی ثانویه زیر ترمیم‌های کامپوزیتی در حفرات کلاس II با بیس کامپوزیتflowable   رادیوگرافی دیجیتال وConventional دارای قدرت مشابه می­باشند.
واژه‌های کلیدی: conventional bitewing، پوسیدگی ثانویه، کامپوزیت flowable
متن کامل [PDF 428 kb]   (486 دریافت)    
نوع مطالعه: مطالعه اصیل | موضوع مقاله: رادیولوژیXML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 18، شماره 3 - ( نشریه تحقیق در علوم دندانپزشکی پاییز 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها