:: دوره 18، شماره 2 - ( مجله تحقیق در علوم دندانپزشکی تابستان 1400 ) ::
جلد 18 شماره 2 صفحات 142-136 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی نگرش به اخلاق حرفه ای در دانشجویان دندانپزشکی دانشکده دندانپزشکی ساری در سال 1398
نادیا الیاسی گرجی ، معصومه باقری نسامی ، اعظم نحوی
دانشکده دندانپزشکی ساری، دانشگاه علوم پزشکی مازندران، ساری ، ایران ، azamnahvi.pedodontist@gmail.com
چکیده:   (2358 مشاهده)
سابقه و هدف : در جامعه ی پزشکی، بحث اخلاق حرفه ای بسیار حائز اهمیت است و تحت عنوان medical ethics مباحث بسیار گسترده ای را به خود اختصاص داده است. لذا با توجه به اهمیت حقوق بیماران و اعتلای آن که تنها با اطلاع رسانی مردم و آموزش دندانپزشکان، میسر می شود، مطالعه ای با هدف بررسی نگرش دانشجویان دندانپزشکی ساری به اخلاق حرفه ای انجام گردید.
مواد و روش ها : در این مطالعه ی توصیفی، جامعه ی پژوهش کلیه ی دانشجویان 3 سال آخر دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مازندران را شامل میشد که با سرشماری وارد مطالعه شدند. ابزار بررسی پرسشنامه ای پژوهشگر ساخته بر اساس مطالعات مرتبط با این زمینه بود که میزان روایی و پایایی آن در مطالعه ی کرمپوریان و همکاران مورد ارزیابی قرار گرفت.پس از تکمیل پرسشنامه ها ، نتایج حاصل با استفاده از نرم افزار SPSS 16 آنالیز شد.
یافته ها : بر اساس یافته ها 106 دانشجو در این مطالعه شرکت کردند .میانگین سنی شرکت کنندگان23.84  ± 2.51 بود. پس از آنالیز داده های حاصل از مجموع امتیازات پرسشنامه ها، میانگین نگرش دانشجویان 104.97 ± 9.87 بود که در بازه ی نگرش خوب قرار میگیرد. فراوانی نگرش متوسط، خوب و بسیار خوب دانشجویان به ترتیب 4.7% ، 79.2% و 16% بوده است
نتیجه گیری: دانشکده به عنوان تاثیرگذار ترین نیرو بر شکل دهی اخلاق دانشجویان می باشد؛ بنابراین بهتر است با در نظر گرفتن تفاوت های حرفه ای دندانپزشکی، برنامه آموزشی درس اخلاق بازنگری و بر اساس این رشته تدوین گردد.
واژه‌های کلیدی: اخلاق حرفه ای، دانشجویان، دندانپزشکی، نگرش
متن کامل [PDF 489 kb]   (1209 دریافت)    
نوع مطالعه: مطالعه اصیل | موضوع مقاله: آموزش دندانپزشکی

Ethics code: IR.MAZUMS.REC.1398.1420XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 18، شماره 2 - ( مجله تحقیق در علوم دندانپزشکی تابستان 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها