:: دوره 18، شماره 2 - ( مجله تحقیق در علوم دندانپزشکی تابستان 1400 ) ::
جلد 18 شماره 2 صفحات 108-99 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثر سه نوع عسل بر مهار رشد قارچ کاندیدا آلبیکنس در شرایط آزمایشگاهی
پویا جمال پور، سیمین لسان ، مهدی گودرزی
دانشگاه آزاد ، siminlesan@yahoo.com
چکیده:   (546 مشاهده)
سابقه وهدف: کاندیدا آلبیکنس اصلی ترین قارچ در غشاهای مخاطی انسان است که درافرادباضعف ایمنی به عنوان یک پاتوژن فرصت طلب سبب عفونتهای سطحی و تهدید کننده حیات می شود. عسل شهدی است که برای درمان بسیاری از بیماری های سیستمیک مانند آسم، بیماری های گوارشی و بیماری های پوستی مثل زخم ها، جراحات و اگزما مورد استفاده قرار گرفته است. هدف از انجام این تحقیق  تعیین اثر ضد قارچی عسل بر قارچ کاندیدا آلبیکنس در محیط آزمایشگاهی بود.
مواد و روش ها: در این مطالعه تجربی و آزمایشگاهی  47 پلیت حاوی قارچ کاندیدا آلبیکنس مورد بررسی قرار گرفت. نمونه های عسل طبیعی از شهرهای خوی،سلمانشهر از زنبورداران محلی و نمونه تجاری از شرکت مهرام تهیه شد. از تمامی نمونه های عسل درصدهای حجمی 20،40،60،80،95 تهیه  شد. برای بررسی  مهار رشد و قطر هاله عدم رشد از تکنیک چاهک-پلیت( Cup-Plate )، روش Agar diffusion  و محیط کشت  سابورود دکستروز آگار(SDA) استفاده شد. یافته های به دست آمده (قطر هاله عدم رشد) پس از سه بار کشت با  آزمون  SPSS 24و روش آماری One-way ANOVA مورد بررسی قرار گرفتند. همچنین برای مقایسه دو به دو از تست Tukey استفاده شد و (0/05>P)  معنی دار در نظر گرفته شد.
یافته ها:  تمام انواع عسل در غلظت های حداکثری(95%) مانع رشد کاندیدا شدند و فقط عسل سلمانشهر در غلظت 80% نیز مانع رشد کاندیدا آلبیکنس شد. در مهار کاندیدا آلبیکانس بین گروهها  با (0/03=P) اختلاف معناداری وجود داشت. در مقایسه عسل سلمانشهرو عسل مهرام  با (0/02=P)   اختلاف معناداری به دست آمد و عسل سلمانشهر به طور معناداری باعث مهار  کاندیدا شد. در مقایسه عسل خوی  وعسل مهرام با  (0/27=P)  اختلاف معناداری دیده نشد.
نتیجه‌گیری: یافته های این مطالعه نشان داد که عسل در غلظت های بالا می تواند اثر مهاری بر رشد قارچ کاندیدا آلبیکنس داشته باشد و می توان از آن جهت درمان ضد قارچ ایمن در بیماران استفاده کرد.
 
واژه‌های کلیدی: عسل، کاندیدا آلبیکنس، فعالیت ضد قارچی
متن کامل [PDF 610 kb]   (254 دریافت)    
نوع مطالعه: مطالعه اصیل | موضوع مقاله: بیماری دهان


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 18، شماره 2 - ( مجله تحقیق در علوم دندانپزشکی تابستان 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها