:: دوره 15، شماره 1 - ( مجله تحقیق در علوم دندانپزشکی بهار 1397 ) ::
جلد 15 شماره 1 صفحات 12-5 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثر سایز و مقدار ذرات نانو سیلیکای آمورف بر چقرمگی شکست کامپوزیت رزین دندانی
حمیده برغمدی* ، محمد عطایی ، محمد ایمانی ، مسعود اسفنده
واحد علوم و تحقیقات ، hamide_barghamadi@yahoo.co.uk
چکیده:   (6905 مشاهده)
خلاصه:
سابقه و هدف: به دلیل اهمیت ویژه کامپوزیت­های دندانی در دندانپزشکی ترمیمی و ضعف این مواد در خواصی نظیر چقرمگی  و سرعت سایش بالا، مطالعه خواص مکانیکی کامپوزیت­های دندانی از اهمیت خاصی برخوردار است. هدف از این تحقیق ارزیابی اثر مقدار و اندازه نانوذرات بر چقرمگی شکست کامپوزیت­های دندانی با ماتریس رزین بود.
مواد و روش­ها: مطالعه بصورت تجربی و آزمایشگاهی انجــــام شد. ذرات سیلیــــکا در دو متوســــط انـــــدازه ذره­ای
   (mean particle size)12 نانومتر و  40 نانومتر  انتخاب شدند. نانوذرات سیلیکا با استفاده از عامل جفت کننده سیلانی Ɣ- methacryloxypropyltrimethoxysolane   γ-MPS   اصلاح سطح شدند. اصلاح سطح پرکننده­ها با استفاده از سیلان توسط آزمون­های FTIR و TGA مورد ارزیابی و تأیید قرار گرفت. کامپوزیت­ها با درصدهای وزنی مختلف از پرکننده، در ده گروه مجزا آماده شدند. کامپوزیت­های حاوی نانوذرات 12 نانومتری (0، 15، 20، 25 و 30% وزنی/وزنی) و 40 نانومتری (0، 25، 35، 45، 50 و %53 وزنی/وزنی) به لحاظ چقرمگی شکست بررسی شدند. چگونگی شکست و نیز توزیع ذرات پرکننده درون ماتریس پلیمری نیز به ترتیب توسط SEM و TEM مورد بررسی قرار گرفت. نتایج آزمون­ها به روش ANOVA مورد ارزیابی و تحلیل آماری قرار گرفت.
یافته­ها: نتایج آزمون­ها نشان دهنده افزایش قابل توجه چقرمگی شکست به دنبال افزایش مقدار پرکننده بود. این افزایش دارای یک حد بهینه است و پس از آن چقرمگی شکست مجدداً کاهش می­یابد. همچنین نتایج نشان داد که چقرمگی شکست در کامپوزیت­های حاوی نانوذرات 12 نانومتری بصورت معنی داری بالاتر از چقرمگی شکست در کامپوزیت­های حاوی نانوذرات 40 نانومتری است (0/03=p).
نتیجه­گیری: اندازه ذرات فاز پراکنده بر چقرمگی شکست نانوکامپوزیت تأثیرگذار است و با کاهش اندازه ذرات فاز پراکنده چقرمگی شکست کامپوزیت افزایش می­یابد. چقرمگی شکست با افزایش مقدار پرکننده، افزایش یافته است، اما این افزایش دارای یک حد بهینه است.
کلید واژه ها: کامپوزیت­ رزین، نانوذرات، سیلیکا، چقرمگی شکست

 
واژه‌های کلیدی: کامپوزیت‌ رزین، نانوذرات، سیلیکا، چقرمگی شکست
متن کامل [PDF 936 kb]   (2456 دریافت)    
نوع مطالعه: مطالعه اصیل | موضوع مقاله: مواد دندانیXML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 15، شماره 1 - ( مجله تحقیق در علوم دندانپزشکی بهار 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها