:: دوره 9، شماره 4 - ( مجله تحقیق در علوم دندانپزشکی زمستان 1391 ) ::
جلد 9 شماره 4 صفحات 223-219 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی آگاهی مربیان زن ورزش‌های رزمی از نحوه برخورد با Avulsionوعوامل مرتبط با آن در ورزشگاه‌های شهر تهران در سال 1389
پیوند معینی، محمدجواد خرازی فرد، مهناز رفیعی انارکی، ایلناز صدرا
بخش کودکان، دانشگاه ‌آزاد اسلامی، واحد دندانپزشکی تهران ، Sadr.elnaz@gmail.com
چکیده:   (16232 مشاهده)
خلاصه:

سابقه و هدف: تروما به دندان‌ها از مشکلات رایجی است که درکودکان دیده می‌شود. جدا شدن کامل دندان ازحفره خود یکی از پیچیده ترین آسیب‌های دندانی است که درصورت عدم درمان به موقع مشکلات متعددی ایجاد می کند. از آنجایی که یکی از علل تروما، فعالیت ورزشی است آگاهی مربیان از نحوه برخورد با آن نقش مهمی در پیشگیری و درمان دارد. این مطالعه با هدف بررسی آگاهی این افراد در ورزشگاه های رزمی شهر تهران در سال 1389 انجام شد.

مواد و روش ها: دراین تحقیق که ازنوع توصیفی و به روش مقطعی بود،کلیه مناطق تهران به  4 ناحیه شمال، جنوب، شرق و غرب تقسیم شدند که از این 4 ناحیه، مناطق3،6،7و15 انتخاب شد و از 18ورزشگاه مورد بررسی درمجموع112مربی به پرسشنامه هاپاسخ دادند. ازطریق مصاحبه، تک تک سوالات از مربیان پرسیده شد. پس از پایان مصاحبه، پاسخنامه ی مربوط به سوالات پرسیده  شده به همراه راهنمایی درمورد نحوه ی برخورد با دندان Avulse شده به مربیان داده شد. پس از جمع آوری فرم ها، جهت تعیین اثر هر کدام از عوامل موثر موجود در پرسشنامه بر میزان آگاهی، از مدل رگرسیون خطی با استفاده از نرم افزار spss(V11.5 2009)استفاده شد.

یافته‌ها: ازبین112نفرمورد بررسی، 3/30 درصدآگاهی خوب،6/51 درصد آگاهی متوسط و1/17درصد آگاهی ضعیف داشتند. بین میزان آگاهی مربیان زن ورزش‌های رزمی از نحوه ی برخورد با Avulsion  و سابقه کاری ارتباط معناداری وجود داشت. (03/0=P) همچنین بین آگاهی مربیان و میزان تحصیلات آنها  رابطه‌ی معناداری وجودداشت. (002/0=P)

نتیجه گیری: اکثر مربیان ورزش‌های رزمی از چگونگی ریپلنت کردن دندان‌هایavulsed  و ماده مناسب برای نگهداری آن آگاهی کمی داشتند. آموزش مربیان در زمینه ترومای دندانی ضروری است.

واژه‌های کلیدی: ریپلنت کردن دندان، آگاهی، ورزش های رزمی، مربی
متن کامل [PDF 285 kb]   (2698 دریافت)    
نوع مطالعه: مطالعه اصیل | موضوع مقاله: جراحی-


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 9، شماره 4 - ( مجله تحقیق در علوم دندانپزشکی زمستان 1391 ) برگشت به فهرست نسخه ها