:: دوره 19، شماره 4 - ( فصلنامه تحقيق در علوم دندانپزشكي زمستان 1401 ) ::
جلد 19 شماره 4 صفحات 368-355 برگشت به فهرست نسخه ها
مروری بر استفاده از بزاق برای تشخیص کووید19
کیمیا قدس ، آرزو علایی* ، سارینا جاوید ، فاطمه جعفری
گروه بیماری های دهان و فک و صورت، عضو مرکز تحقیقاتی مواد دندانی، دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی، تهران، ایران
چکیده:   (1120 مشاهده)
سابقه و هدف: تاخیر در تشخیص SARS-CoV-2، مانع بزرگی در مهار اپیدمی فعلی کویید 19 میباشد. آزمایشات گسترده، عملی ترین راه برای خروج از بحران کنونی است. استاندارد طلایی فعلی برای تشخیص COVID-19، واکنش زنجیره ای پلیمراز رونویسی معکوس( RT-PCR) با استفاده از سواب نازوفارنکس است. با این حال، جمع آوری سواب های نازوفارنکس به دلیل تهاجمی بودن، باعث ناراحتی بیماران و محدودیت انجام آزمایشهای مجدد می شود و این روش خطرات قابل توجهی را برای کارکنان مراقبت های بهداشتی به همراه دارد. بنابراین، ایجاد روشهای سریع و راحت برای تشخیص COVID-19 ظرفیت آزمایشات را تا حد زیادی افزایش می دهد. از طرفی، بزاق یک کاندید امیدوار کننده برای تشخیص SARS-CoV-2 است. هدف از این مرور، ارائه یک به روز رسانی و بررسی آخرین تحقیقات انجام شده و مقایسه روش ها و تکنیک های مختلف توسعه یافته برای تشخیص COVID-19 به وسیله بزاق است.
مواد و روش‌ها: در این مقاله مروری، جمع آوری اطلاعات از طریق جستجوی مقالات موجود در ژورنال های داخلی و خارجی، با استفاده از پایگاه های اطلاعاتی چون: PubMed،PubMed Central ،Medline ،EBSCO ، Google Scholar و Embase با واژه هایSaliva ،Covid_19 ،Covid_19 Test ،Salivary Test  در فاصله بین سالهای 2019 تا 2021 صورت گرفت. در بین مراجع مرتبط، تعداد47  مقاله معتبر که بارها مورد استناد قرار گرفته بودند و به روزتر بودند، انتخاب گردیدند.
نتیجه‌گیری: به نظر می رسد بزاق یک منبع جایگزین قابل قبول برای تشخیص SARS-CoV-2 است. همچنین، افزایش تقاضا  برای بسترهای تشخیصی جدید کویید19، با نمونه های غیرتهاجمی و جمع آوری توسط خود فرد، می تواند پس از ایجاد یک برنامه استراتژیک، به خوبی طراحی شده و اجرا شود.

واژه‌های کلیدی: تست بزاقی، تست کوید 19، کوید 19 و بزاق
متن کامل [PDF 876 kb]   (615 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: بیماری دهانXML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 19، شماره 4 - ( فصلنامه تحقيق در علوم دندانپزشكي زمستان 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها