:: دوره 17، شماره 2 - ( مجله تحقیق در علوم دندانپزشکی تابستان 1399 ) ::
جلد 17 شماره 2 صفحات 145-137 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی میزان ابتلاء کادر درمان دندانپزشکی در سه ماه ابتدائی شیوع ویروس کرونا در ایران
فرزین سرکارات ، علیرضا توتونچیان ، افشین حراجی ، حسین رستگارمقدم شالدوزی ، مریم مصطفوی ، سید محمد مهدی نقیبی سیستانی
دانشکدۀ دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم پزشکی تهران ، afshin_haraji@yahoo.com
چکیده:   (8316 مشاهده)
خلاصه:
سابقه و هدف:  ویروس Covid -19به عنوان یک تهدید کنندۀ بزرگ سلامت همگانی در جهان شناخته شده است. راه های معمول پخش ویروس شامل انتقال مستقیم (عطسه، سرفه و استنشاق قطرات و آئروسل های آلوده) و انتقال تماسی (مخاط دهان، بینی و ملتحمه چشمها) می باشد. هنگام ارایه خدمات دندانپزشکی مقادیر زیادی آئروسل هنگام کار با وسایل تولید می گردد. ایران یکی از مراکز اصلی شیوع این بیماری در ابتدای همه گیری بود لذا این مطالعه به ارزیابی میزان و شدت ابتلا کادر درمان دندانپزشکی به COVID-19 در دوره قبل و بعد از قرنطینه می پردازد.  
مواد و روشها:  این مطالعه توصیفی پس از تکمیل پرسشنامه ها اطلاعات استخراج و با آزمون آماری کای دو تحلیل گردید، تعداد 1100 نفر از اعضای جامعه ی دندانپزشکی  بصورت اختیاری نسبت به شرکت در این مطالعه اعلام آمادگی نمودند.     
یافته ها: در سه ماه گذشته 74(21/8%) نفر علایم بیماری را گزارش کردند و درکل 18 (2/2%) نفر قطعا با تشخیص پزشکی مبتلا بوده اند. سرامیست ها بیشترین علایم (50%) و دانشجویان دندانپزشکی کمترین علایم (19/3 %)را در سه ماه گذشته گزارش کردند. مبتلایان قطعی در بین سرامیست ها و دانشجویان از دندانپزشکان و متخصصین بیشتر بود . در این مطالعه 8/11 درصد افراد شرکت کننده ، یکی از اعضاء کادر درمانی که بر اثر کرونا فوت شده اند را می شناخته اند . میانگین سنی مبتلایان قطعی 12/24 ± 35/24 بوده است.                               
نتیجه گیری: میزان پایین ابتلاء قطعی کادر درمان دندانپزشکی در این مطالعه نشان می دهد که ضد عفونی محیط و استریلیزاسیون و استفاده از وسایل حفاظتی بصورت معمول می تواند در جلوگیری از گسترش بیماری و ابتلاء، موثر و مفید واقع شود.
واژه‌های کلیدی: کووید-19، بیماری ویروسی، کارکنان دندانپزشکی، ویروس کرونا
متن کامل [PDF 350 kb]   (3143 دریافت)    
نوع مطالعه: مطالعه اصیل | موضوع مقاله: جراحی-XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 17، شماره 2 - ( مجله تحقیق در علوم دندانپزشکی تابستان 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها