:: دوره 17، شماره 3 - ( فصلنامه تحقیق در علوم دندانپزشکی پاییز 1399 ) ::
جلد 17 شماره 3 صفحات 191-182 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی میزان ترانسپورت کانال و حفظ مرکزیت در سیستم SafeSider وK-Flexofile با استفاده از CBCT
نازنین زرگر ، پیام پیمان پور ، سولماز ولی زاده ، سیما سادات سیدصالحی ، فاطمه سلطانی نژاد
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، fsoltani69@gmail.com
چکیده:   (1500 مشاهده)
خلاصه:
سابقه وهدف: حفظ ژئومتری طبیعی کانال یک فاکتور مهم در موفقیت درمان کانال ریشه محسوب می شود. هدف این مطالعه اصیل ارزیابی ترانسپورت اپیکالی و میزان حفظ مرکزیت در دو سیستم SafeSider و K-Flexofile با استفاده از CBCT می باشد.
مواد و روش ها: ریشه های مزیوباکال مولر اول ماگزیلا با انحنای 20-40 درجه به طور تصادفی در دو گروه قرار داده شدند (20=N) یک گروه با K-Flexofile و به روش passive step-back و گروه دیگر با سیستم SafeSider آماده سازی شد. میزان ترانسپورت کانال و حفظ مرکزیت با استفاده از تصاویرCBCT قبل و بعد از کار در 4 میلیمتری اپیکال ریشه در فواصل 1 میلیمتری اندازه گیری شد. برای مقایسه داده ها از روش Repeated measure ANOVA و Independent t-test استفاده شد.
یافته ها:  سیستم رسیپروکال SafeSider در جهت مزیودیستال و در 2 ملیمتری اپیکال ریشه به طور معناداری ترانسپورت اپیکال بیشتری ایجاد کرد(P = 0.006) . حفظ مرکزیت در 1میلیمتری اپیکال ریشه در جهت باکولینگوال در K-Flexofile به طور معناداری بهتر از سیستم SafeSider بود. (0/003=P)
نتیجه‌گیری: آماده سازی دستی با K-Flexofile قابلیت بیشتری برای حفظ ژئومتری اصلی کانال دارد و حفظ مرکزیت بهتر و ترانسپورت اپیکالی کمتری نسبت به سیستم SafeSider نشان می دهد.
 
واژه‌های کلیدی: جابجایی انتهای ریشه، توموگرافی کامپیوتری با اشعه مخروطی، SafeSider K-Flexofile، CBCT
متن کامل [PDF 373 kb]   (741 دریافت)    
نوع مطالعه: مطالعه اصیل | موضوع مقاله: اندوXML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 17، شماره 3 - ( فصلنامه تحقیق در علوم دندانپزشکی پاییز 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها